průvodci


Mgr. Anna Ondriášová – zakladatelka a lektorka

201706-lesni-skolka-9656Mám bohaté zkušenosti v oblasti vzdělávaní a výchovy dětí. Absolvovala jsem kurz Respektovat a být respektován a další rozvojové kurzy. V Horních Počernicích jsem založila atletický oddíl, kde jsem působila také jako trenérka. Od roku 2006 vypomáhám v RC MUM, kde jsem pracovala jako lektorka ve školičce, chůva, ale také jako koordinátorka dobrovolníků a organizátorka akcí pořádaných RC MUM. Také mám zkušenosti s dětmi v zahraničí, kde jsem pracovala dva roky jako au-pair. S manželem vychováváme tři děti.


Radka Železná
Radka Ž

V lesní školce pracuji jako průvodkyně od jara 2017. V tomto prostředí mě fascinuje klid, přirozenost a propojení člověka s přírodou.

K jinému náhledu na výchovu mě přivedly mé dvě vlastní děti. V roce 2010 jsem absolvovala kurz Montessori v kostce a 2012 Respektovat a být respektován.

Od dětství jsem měla blízko k hudbě, pohybu, tanci a malování. Láska k hudbě a dětem mě přivedla ke kurzům Hudební školy YAMAHA, kde již pět let vedu programy od nejmenších dětí až po školáky.


Veronika Schmidtová

K alternativnímu školství jsem se dostala čirou náhodou, když jsem si při studiu vysoké umělecké školy našla jako brigádu vedení výtvarného ateliéru a kroužku nových médií ve Svobodné škole Praha. Bylo to pro mě objevení zcela nového světa, a jsem ráda, že mohu touto cestou dál kráčet se všemi úžasnými kolegy a dětmi – kamarády v Hájence, již 4. rokem.

Mezi mé velké zájmy patří kromě výtvarného umění také hudba a příroda. Moc mě baví jazyky a humanitní vědy. Největším mým koníčkem ale zůstávají koně, se kterými podobně jako s dětmi, buduji hlubší vztahy plné porozumění založené na vzájemné důvěře a respektu.


MgA. Alena Kopřiva Chadová

Školáky provázím v DLK V Hájence od roku 2019 a ocitla jsem se zde ještě o něco dříve díky svým dětem. Původní profesí jsem grafická designérka, v další fázi života permakulturní designérka a v posledních letech se věnuji převážně vzdělávání dětí v Hájence se zahradou uprostřed stohektarového lesa, což se stalo nedílnou a kouzelnou součástí našeho života.
Miluji zpěv, výtvarné umění, společnou práci venku, svobodu, srandu a opravdovost. Sedm let jsem působila jako koordinátorka komunitní zahrady, jejíž vznik jsem iniciovala. Absolvovala jsem četné kurzy z oblasti vzdělávání, projektového designu a mezilidských vztahů u českých i zahraničních lektorů. S dětmi se ráda zaměřuji na vnímání a poznávání živého prostředí, jehož jsme součástí, a na projekty v souladu s permakulturní etikou. Koncept výuky se mnou naprosto rezonuje a jsem ráda, že se na jeho rozvoji mohu podílet spolu s dalšími průvodci i s dětmi.


Ing. Petra Vítková
Studovaná Ostravačka v oboru Ekonomika a právo v podnikání. Počas studií duchem dobrodruh – studovala jsem po půl rocích ve španělské Huelvě a jihokorejském Soulu. Cestovala jsem také v Anglii a Americe, Itálii, Japonsku, naposledy jsem šla svatojakubskou pouť do Santiaga de Compostely 🙂 
S příchodem dětí jsem se usadila a můj zájem se mj. zaměřil na výchovu – mám za sebou kurz Respektovat a být respektován, kurz Nevýchovy a Montessori prožitkový seminář pro děti 3-6. Jsou mi blízké přístupy z knih jako Pomalé rodičovství, Koncept kontinua, Vychováváme děti a rosteme s nimi. 
Do Hájenky se vždy moc těším a jsem vděčná, že zde mohu spoluvytvářet úrodnou půdu pro rozvoj našich dětí.


Pavlína Jasná
DLK V Hájence znám od počátku. Když začaly do lesní školy chodit mé dcery, které sama vychovávám, začala jsem se i já aktivně zapojovat.
Hlavní školková průvodkyně jsem od jara 2022. V mládí jsem pomáhala na dětských táborech, v době mateřské jsem pracovala jako chůva v RC MUMRAJ a aktivně se podílela na různých akcích pro rodiny s dětmi. Absolvovala jsem kurz Montessori v kostce a vedla v MUMRAJI sobotní Montessori hernu. Vedla jsem zde v Počernicíh atletickou přípravku pro předškolní děti, byla jsem také lektorkou tance pro děti od předškolního věku do 15 let. Pracovala jsem v taneční škole jako produkční představení a aktivně pomáhala na tanečních táborech s programem pro děti.
V Hájence je úžasný prostor pro opravdový dětský život. Baví mě sledovat, co dokáží děti vymyslet, když nedostanou zbytečné těsné hranice a tisíce pravidel. Nadšeně se s nimi vracím do dětských let, kdy samotná cesta je cíl. Učím se od dětí, že nic nemusí vyjít přesně podle plánu, a i tak je to správné. Že nám improvizace dle aktuální nálady dá někdy mnohem víc. Užívám si s dětmi každý den a doufám, že naše Veverky s námi také.


Lucie Běhavá

Moje celoživotní práce s dětmi je jedna z nejdůležitějších zkušeností na mé cestě. Děti jsou mými učiteli a inspirátory. Mám zkušenosti nejdříve z klasické mateřské školy, ale pak i z malých dětských kolektivů v mateřském centru, ze zájmových kroužků v neziskové organizaci a z družiny v soukromé škole. Má profesní cesta jde ruku v ruce s mým vnitřním vývojem a nyní mne přivedla sem do Hájenky, do náruče přírody, kde se cítím doma.
Těší mne být nablízku dětem, být součást jejich světa a pozorovat jejich pokroky s respektem k jejich jedinečnosti. Mám ráda hravost, když mohu tvořit jako jedinec i jako součást týmu a vzájemně se obohacovat s dětmi i dospělými. Jsem vděčná za všechny zkušenosti, kterými jsem prošla a těším se na nové…


Helena Polášková

Moje láska a soucit se vším živým i neživým mě po maturitě přivedla ke studiu aplikované ekologie. Život mi pak opakovaně nabídl do cesty práci úředníka v oblasti životního prostředí, skrze kterou jsem byla donucena chápat souvislosti i nedokonalosti mezi lidskými potřebami, nastaveným řádem a přírodou samotnou.
Před lety jsem dostala příležitost studovat na univerzitě v Číně. Obrovský, někdy až bolestivý kulturní rozdíl ve mně zanechal natrvalo stopy v chápání světa a reality. Přesto Čínu a její tradiční kulturu považuji za součást svého já. Velmi mě zajímá tradiční čínská medicína, léčebné masáže, léčebný Qi Gong a také čajová kultura, která je stěžejním bodem naší rodiny, neboť nám zajišťuje obživu. Tradice i v české krajině, taktéž duchovní rovina vnímání světa jsou pro mě s přibývajícími zkušenostmi tématem více než důležitým.
Mám tři překrásné děti, bytosti, které mě učí ze všeho a ze všech nejvíc. Dětem je třeba dávat a ve stejné míře od nich přijímat, aby vztah mezi námi zůstával v harmonii.
Odpočívám s rukama v hlíně. Ať už se jedná o tvoření keramiky nebo pěstování zeleniny, bylinek. Fandím permakultuře, soběstačnosti i všem formám udržitelného souznění člověka s člověkem a přírody.
Nyní jsem potkala komunitu krásných lidí a jsem šťastná, že můžu být její součástí. Mým přáním je předávat dětem schopnost vnímat často neviditelné detaily světa, podporovat zdravé sebevědomí pro vlastní jedinečnost, stimulovat k tvůrčímu myšlení a najít sebe sama.


Martina Knězů
 

Zuzana Jíňová
 

Martin Křepela
 

Anežka Moudrá